Mallorca akné

Co byste měli vědět o Mallorca-akné

Mallorca akné – zvláštní forma fotodermatózy, vzniká vlivem slunečního UVA záření. Z tuků obsažených v těle nebo tuků obsažených v kosmetice se mohou tvořit tzv. lipidové peroxidy, které způsobují typický zánět vlasových folikulů. Podobně jako u akné (netvoří se ale žádné komedony) a velmi silně svědí.

Mallorca-akné je časté u dospívajících nebo mladých dospělých, kteří mají sklon k mastné a olejovité pokožce nebo trpí klasickým akné vulgaris.

Obvykle se projevuje po prvním intenzivním vystavení slunci, např. na obličeji, ramenou, zádech a dekoltu. Ke zmírnění většinou dochází až po několika dnech bez vystavení pokožky slunci.

Jak zabránit akné Mallorca

Tato opatření mohou pomoci:

  • Používejte přípravky na ochranu před sluncem a následnou péči bez tuků, emulgátorů a vonných látek, barviv nebo konzervačních látek.
  • V létě používejte zásadně kosmetické přípravky pokud možno s nízkým obsahem tuku a bez emulgátorů.
  • Jako ochranu před sluncem používejte přípravky s dostatečnou UV-A ochranou podle doporučení EU (ideálně se symbolem UV-A).
  • Při velmi silném sklonu k Mallorca-akné chraňte kůži oděvem před přímým kontaktem se sluncem a vyhýbejte se polednímu slunci.