Ochranný mechanismus

Blahodárné slunce má i svou stinnou stránku

Hřejivé sluneční paprsky-pro většinu lidí není nic lepšího. Slunce zlepšuje nejen naše celkové tělesné a duševní zdraví, ale také řídí základní tělesné funkce, jako jsou naše „vnitřní hodiny“, imunitní systém a hormonální rovnováha. Je zodpovědné i za produkci vitaminu D3 důležitého pro zdraví kostí. V neposlední řadě zajišťuje atraktivní opálení.

Bez dostatečné ochrany však pokožka při častém nebo dlouhodobém pobytu na slunci rychle ztrácí vlhkost a pružnost, což způsobuje předčasnou tvorbu vrásek a dalších známek stárnutí pokožky způsobeného sluncem.

Měli byste se naprosto vyhýbat zarudnutí pokožky nebo spálení sluncem! Každé spálení způsobené sluncem v sobě skrývá riziko pozdějšího poškození kůže, zejména u mladých lidí. Kůže nezapomíná na žádné spálení, protože genetický materiál kožních buněk má „paměť“.

Zejména sluneční UVB paprsky, které opalují, mohou způsobit závažná poškození kůže. „Podle vědeckého výzkumu se UVB z více než 80 procent podílí na vzniku rakoviny kůže.“ U lidské pokožky bylo zjištěno, že toto poškození nastává již předtím, než kůže na slunci zčervená. Proto je bezpodmínečně nutné se vyhnout i lehkým spáleninám způsobeným sluncem!