Pokožka s tetováním

Musím chránit potetovanou pokožku před sluncem?

Tetování je obecně fotosenzitivní, problematické bývá však zejména kombinace čerstvého tetování a slunečních paprsků. Během tetování se pod kůži aplikují barevné pigmenty a jehla zároveň způsobuje i drobná poranění kůže. Čerstvě potetovaná pokožka potřebuje určitou dobu na zhojení, proto se zpočátku doporučuje slunci vyhýbat.

Slunce může přispívat k vyblednutí tetování tím, že UV zářením ničí barevné pigmenty. Pokud chcete svoje tetování chránit a udržet jej v co nejlepším stavu co nejdéle navzdory slunci, je první volbou opalovací přípravek s vysokým ochranným faktorem. Zvláčňující přísady opalovacích krému, jako je například panthenol, mohou mít na tetovanou pokožku pozitivní vliv.

Čerstvé tetování + slunce = zvýšená opatrnost

Zvláště u čerstvých tetování tedy doporučujeme při pobytu na slunci zvýšené opatrnosti. Je třeba nevystavovat pokožku přímému slunečnímu záření po dobu několika týdnů, protože poškození kůže snižuje její vlastní UV ochranu. Za pomoci různých opatření lze podpořit její hojení, je ale třeba se v prvé řadě vyvarovat popálenin nebo dokonce puchýřům od sluníčka.

Totéž platí pro návštěvu solária. Pokud chcete podpořit regeneraci čerstvě potetované kůže, doporučuje se aplikace krému s dexpanthenolem, který podporuje vlastní regenerační mechanismy buněk pokožky.

Situace je podobná, pokud se přidají další faktory, jako je slaná voda, chlor nebo pot. Dovolená na slunečné pláži s novým tetováním nemusí dopadnout dobře. Tetování si proto raději naplánujte jako suvenýr na konec cesty, než abyste se nechali ozdobit hned první den.